Землеробство

Мульчування для пiдвищення якостi ґрунту.

Що таке мульчування?

Мульчування є найважливішим елементом у захисті ґрунту від ерозій та створенні родючого шару землі. Суть мульчування – збереження ґрунтової біоти. Якщо уважно подивитися на дику природу, то можна побачити що в здоровій екосистемі, земля обов’язково вкрита рослинністю, листовим опадом і т.д. Відкриті ж ділянки землі дуже швидко втрачають свою родючість, піддаються вивітрюванню, перегріву, переущільненню і перетворюються на неживу пустелю.

 

Мульчування – поверхневе покриття ґрунту мульчей (англ. mulch) для її захисту та поліпшення властивостей. Роль мульчі можуть виконувати найрізноманітніші, як природні органічні, і штучні неорганічні, подрібнені до певних розмірів, матеріали. Мульчування – один із найефективніших способів підтримки здоров’я рослин.

 

Чому потрiбно мульчувати?

Основна мета мульчування це відмова від класичних сільськогосподарських технологій, виражений у постійному порушенні родючого слоя через розпушування ґрунту та перехід до регенеративного підходу в землеробстві.

Основні функції:

  • захист та збагачення ґрунту корисними елементами
  • скорочується випаровування вологи з ґрунту і, як наслідок, знижується необхідність частих поливів
  • збереження оптимальної температури навколо кореневої системи рослин,
  • створення мікроклімату для рослин (захисту ґрунту від вивітрювання, вимивання та промерзання коренів взимку, перегрівання влітку)
  • зменшення кількості бур’янів зникає необхідність розпушувати землю
  • створюються сприятливі умови для життя мікроорганізмів та черв’яків, які беруть участь у створенні родючого шару

 

Чим мульчувати?

Як органічна мульча використовується скошена трава, сіно, солома, листя, кора, тирса, а також різаний папір і картон, листя, хвоя, перегній. Компост, що повністю розклався, без насіння бур’янів теж застосовується при мульчуванні. Неорганічна (жвір, галька, різні покривні матеріали).

Мінус першого типу мульчі в тому, що вона приваблює членистоногих і слимаків, які використовують її в їжу, і згодом така мульча потребує додавання. Плюс у тому, що, перегниваючи, вона додатково удобрює землю. Неорганічна мульча із гравію, гальки, чорного поліетилену або садових нетканих матеріалів не приваблює шкідників та не розкладається, але й не збагачує землю корисними мікроелементами.

 

Практичнi рекомендації.

Ми підібрали кілька відео, в яких можна побачити реальний досвід використання мульчі та рекомендації в реальному часi.

Репортаж вiд Валентини Ляшенко

Мульчування. Результати на власнiй практицi

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *