Землеробство

Садово городня мікро біо екологія

(Повна версія. Скорочено надруковано: газета «Диво-Земля», літо 2015)
Володимир Сесін, керуючий компанією «Зоря-МікроБіоЕффект», організатор Клубу Органічного Землеробства «ЗемлеТворець», м.Канів

Привіт друзі – хлібороби!

Вирішив поділитися з вами своїми спостереженнями. Кілька років життя на землі в екопоселенні «Росичі» і активну участь в житті Клубу органічного землеробства впритул наблизили і потоваришували мене з землеробством. Придалися і навички еколога, придбані за роки навчання і роботи в місті …

Адже що є таке природозгідне землеробство? Це ж, по-суті – створення екосистеми, в якій проживають потрібні для людини живі істоти – тварини, рослини, гриби, мікроорганізми. Ці істоти можна умовно розділити на дві великі групи: основні, культурні рослини, заради вирощування яких все і затівається, і дикі-напівдикі, які виконують допоміжну функцію – підтримання сприятливого агрофону і забезпечення функціонування екосистеми.

Думаю, навіть далеким від екології людям, очевидно, що, чим більше повна і стійка екосистема у нас вийде – тим краще.

По-перше, закон природи, який говорить «святе місце порожнім не буває» всюди працює однаково, в тому числі – і на наших з вами городах. Багато хто вже знає, що все т.зв. «Бур’яни» є просто-напросто рослинами – піонерами, екологічна функція яких – освоєння нових незайнятих територій. Аналогічним чином, «по-піонерському», поводяться багато патогенні грибки – збудники хвороб. Наприклад, фузариум – збудник кореневих гнилей, особливо лютує в останні 15-20 років тому, що в результаті застосування агресивної агрохімії (пестицидів і гербіцидів), збіднюється мікрофлора грунтів. Ось фузариум і заселяє утворилися ніші …

По-друге, живі істоти в природі за мільйони років еволюції звикли виживати колективами, т.зв. «Природними спільнотами», де переважає принцип симбіозу – тісної дружби, взаємодопомоги і взаємовигідного співробітництва між різними видами живих істот. Хто не вміє співпрацювати, а бажає лише паразитувати, в таких екосистемах швидко витісняється на задвірки. Тому патогени та інші шкідники в нормальних стабільних екосистемах животіють в небутті, вичікуючи свого часу, коли знадобляться їхні послуги «регуляторів» чисельності окремих надмірно розмножилися видів.

Отже, мета зрозуміла – відтворити на ділянці екосистему, за образом і подобою Природи. Але як це зробити? Адже в природних співтовариствах поєднання видів визначено сукупністю географічних і біологічних факторів. Простіше кажучи – у кожного виду рослин – свій набір друзів-симбіонтів, які звикли жити на певній території з певним кліматом.

Ми ж прагнемо вирощувати на своїх кількох сотках рослини з різних куточків земної кулі, у кожного з яких свої кліматичні переваги і свої друзі-симбіонти, що залишилися, в більшості випадків, на батьківщині. Крім того, природна стійкість до несприятливих умов середовища у більшості культурних рослин втрачена на користь харчових якостей – адже саме в цьому напрямку ведеться основна селекція. Ось і страждають наші садово-городні вихованці від голоду і холоду, посухи та перезволоження, шкідників і хвороб, а також і від самотності, повністю перебуваючи на нашому утриманні …

Звичайно, повноцінну екосистему, по описаним причин, на городі не побудуєш. Але ті, кому вдається зробити це хоча-б частково, знімають зі своїх плечей значний тягар турбот по догляду за вихованцями. А успішні господарства, побудовані по екосистемному принципом, зараз називаються модним словом «пермакультура», їх досвід вивчається і тиражується.

Так що ж можна зробити, щоб наблизити своє господарство до пермакультури? В першу чергу, звичайно, потрібно заселяти на ділянку всіляких друзів рослин – тварин, птахів і комах, грибів і мікроорганізмів.
Тварини, птахи і комахи, як правило, заводяться самі – досить створити відповідні умови – залишати незаймані ділянки, багаті укриттями.

З грибами справи йдуть складніше. У природних співтовариствах 80% функцій годування і захисту рослин від хвороб виконують вищі гриби-симбіонти. Однак в городніх умовах грибниці незатишно – занадто жарко і дуже метушливо – хто-небудь постійно топчеться, щось садить або копає. А гриби терпіти не можуть, коли їх турбують – ніякої перекопування! І навіть в саду грибниця розростається неохоче – гриби люблять товстий шар органічної мульчі, причому не який-небудь – а деревне опад з гілочками і прілого листям. А який поважаючий себе садівник дозволить такому добру залежатися під деревами? У кращому випадку – в компост, в гіршому ж – в багаття …

Ось і не ростуть гриби в саду у акуратних і старанних садівників … Зате добре ростуть патогенні грибки – збудники всіляких хвороб … З якими багато старанні але несвідомі садівники відчайдушно борються мідним купоросом і іншими сильнодіючими отрутами, отруюючи заодно і себе і всю природу навколо …

Що правда – деякі види грибів цілком успішно приживаються на наших ділянках, тому їх спеціально розводять в лабораторіях і продають у вигляді спеціальних споросодержащіх препаратів. Це, як правило, т.зв. «Недосконалі» гриби – що не утворюють плодових тіл. Їх екологічна стратегія така ж, як і у «вищих» грибів – наростити грибницю, знайти рослина-господаря і вступити з ним в симбіоз. Перебуваючи в симбіозі з рослиною, такі гриби допомагають їм харчуватися, стимулюють їх зростання, а також захищають від хвороб (гриби роду Триходерма) і шкідників (гриби родів метарізіум, Бовери і ін).

І, хоча «недосконалі» гриби більш живучі і гнучкі по відношенню до умов проживання, ніж їх більш «досконалі» побратими, слід пам’ятати, що найбільшої ефективності можна добитися, заселяючи їх в сприятливе для грибів час – коли тепло і волого. Якщо стоїть завдання – оздоровити за допомогою грибниці землю – слід на деякий час відмовитися від перекопування, а також покрити грунт шаром органічної мульчі.

З мікроорганізмами на городі справу мати трохи простіше. Якщо гриби беруть силою і вмінням (їм потрібен час і умови, щоб розростися – наростити грибницю), то мікроби – кількістю.

Серед усього величезного розмаїття видів мікроорганізмів, є порівняно невелика кількість (близько 10%), дружніх рослині, тваринам і людині. У природі їх врівноважують 10% патогенних видів, які не дають рослинам, тваринам і людині надмірно розмножитися і порушити екологічний баланс. Решта 80% видів – сіра маса, яка допомагає тим, кого більше. Питання конкуренції в світі мікробів можуть вирішуватися простою математичним більшістю – будь мікроорганізмів більше (дружніх або патогенних) – такі і перемагають, причому підтягують до себе додатковий ресурс з «сірої маси» нейтральних мікробів.

Отже, основне практичне відміну бактеріальних препаратів від грибкових в тому, що ефект від застосування останніх можна отримати швидше – досить заселити ВЕЛИКЕ кількість відповідних мікроорганізмів. Залишається лише одне питання – де ж їх взяти в такій кількості? Надійніше за все, звичайно, накупити готових препаратів, якщо кошти дозволяють. Якщо немає – можна спробувати розвести їх самостійно, створивши для цього відповідні умови. Які саме – залежить від типу мікроорганізмів.

«Умови» для розвитку мікроорганізмів можна розділити на дві частини – наявність їжі і кліматичні умови (температура, вологість і т.д.).

Їжа в більшості випадків одна – вуглеводи. Всі люблять солоденьке, і бактерії – не виняток. Причому як дружні, так і патогенні. Тому «підгодовувати» солоденьким куплену в магазині бактеріальну закваску з метою розмноження оной слід дуже обережно – саме «солоденьке» і посуд належним бути чистими – без домішок сторонніх бактерій. Та й солодкого додавати потрібно небагато. Весь зайвий, незасвоєний дружніми бактеріями, цукор, дістанеться патогенів. Тому чайна ложка свіжого (НЕ кислого) варення або цукрового сиропу для деяких мікробних препаратів (таких як Емочки, препарати з сінної паличкою (bacillus subtilis), і деякі інші) на відро води з розведеною в ній нормою препарату за 2-3 години до застосування збільшить кількість дружніх бактерій.

Однак вуглеводи – це не тільки цукру. Вся органіка складається з вуглеводів, і багато дружні бактерії воліють грубу органіку. Наприклад, сінна паличка (bacillus subtilis) прекрасно розмножується на заломлення сіні, звідки і отримала свою назву. Тому краще всього її розмножувати, заселяючи на вологу органічну мульчу.
Крім того, важливим є ще й спосіб харчування. Багато дружні мікроорганізми вважають за краще отримувати вуглеводи не аби-як, а в якості подяки за дружбу і службу від коренів рослин. Тому бактерії роду Грунтові псевдомонади з популярних препаратів Гаупсин і Планріз найкраще розмножуються в природному середовищі – в прикореневій зоні рослин.

Кліматичні умови не менш важливі для успішного розмноження бактерій. Оптимальна температура для більшості дружніх бактерій – +15 – + 35С, тому вода, в якій розлучається препарат для обприскування, повинна бути теплою. При температурах нижче + 5С бактерії завмирають – впадають в анабіоз. При високих температурах (вище 40С) виживають і починають активно розмножуватися всілякі термофільні бактерії, які практично всі патогенні. Саме тому слід уникати «горіння» компостних куп.

Критично важливо наявність вологи. У безводний період бактерії окукліваются до кращих часів. Занадто багато вологи теж погано – можуть розвинутися патогенні грибки, які дуже люблять високу вологість. Оптимальна вологість для бактерій – 30%, тому слід зволожувати субстрат для розвитку бактерій (грунт, органічну мульчу і ін) саме до такого рівня. Для тих, кого бентежить незрозуміла «30-ти відсоткова вологість», уточню – це природна влагоемкость більшості органічних матеріалів. Зайва волога просто стікає, тому для досягнення оптимальної вологості субстрату потрібно просто внести досить води і забезпечити дренаж.

Як багато хто вже знає, існують більш радикальні способи збільшити кількість дружніх бактерій, ніж просто додати солоденьке в розведений препарат перед використанням. Це, звичайно ж, трав’яні настої і компости. Таким чином можна суттєво збільшити кількість бактерій, що входять до складу Емочек, а також розмножити сінну паличку (bacillus subtilis). Але це – тема окремої статті.

Однак «погані» бактерії є причиною лише незначної кількості захворювань і вражають в основному плоди (т.зв. бактеріози). Більшість же захворювань наших садово-городніх культур викликається патогенними грибками. У питаннях конкуренції дружніх мікроорганізмів і патогенних грибків ситуація трохи складніше. Поки патоген не підтримав – боротьба йде на рівних, і мікроорганізми, а також дружні грибки часто перемагають.

Якщо ж патогенні грибки розмножилися і зміцнилися, і рослина захворіло – біопрепарати (що містять живі культури бактерій або спори грибків) вже не допоможуть. Щоб витіснити патогенів з обжитого місця, потрібно не просто багато, а дуже, дуже і дуже багато мікроорганізмів і, крім того, – погодні умови повинні бути несприятливими для розвитку грибків, що трапляється досить рідко …

Тому ефект від застосування як грибкових, так і бактеріальних препаратів можливий лише при систематичному застосуванні з метою профілактики захворювань. Якщо ж профілактика не допомогла, і рослини все-таки захворіли, лікувати їх слід більш радикальними способами.

Насамперед потрібно видалити всі безнадійно хворі рослини і сильно уражені частини рослин, які передбачається лікувати.

Потім слід обробити заражені учатке сильнодіючим засобом. Тим, хто не сприймає хімічних «знарядь масового ураження» на допомогу приходить препарат Мікосан, що містить концентрований набір антитіл природного (грибного) походження. Цей препарат може значно знизити, а, при систематичних обробках – повністю зупинити подальший розвиток збудників захворювання.

Однак, щоб утворилася після застосування Мікосан, порожню екологічну нішу (заповнену до того ж багатої їжею – мертвими мікробами і відкритими ранками рослин), знову не окуповували вилазила з «бомбосховищ» патогени, обробку Мікосаном слід чергувати з біопрепаратами, здатними цю нішу заселити, а ранки рослин – залікувати. З цим завданням чудово справляються Емочкі – вони і ранку підчистять від залишків мертвої органіки, і нових патогенів туди не допустять.

Добре також ретельно обробити емочка прикореневу зону хворих рослин – ефективні мікроорганізми допоможуть рослині швидше відновити сили.

Ще краще при таких обробка додавати до емочка препарати містять грунтові псевдомонади (Планріз, Гаупсин і ін.), І сінну паличку Bacillus Subtillis (Фітодоктор, Фітоспорін, Фітоцид і ін.) – вони значно зміцнюють імунітет рослин.

Таким чином, технологія лікування хворих рослин біологічними методами така: слід провести кілька циклів «зачистки» патогенів Мікосаном, чергуючи її з «заселенням» дружньої мікрофлори на листя і в прикореневу зону. Інтервал між «зачисткою» і «заселенням» – 2-3 дня, між циклами – 5-7 днів, аж до повного зцілення рослин.

І останнє. Оскільки я – підприємець і досить зайнята людина, то не маю достатньо часу для повноцінного спілкування з рослинами, які ми вирощуємо в нашому саду і на городі. Однак, щоб «тримати руку на пульсі» подій, що відбуваються на цих життєво важливих для нашої сім’ї, об’єктах, мені доводиться час від часу робити обхід володінь. Дотримуючись принципу успішних людей «поєднувати приємне з корисним», я намагаюся робити регулярні обходи з обприскувачем в руках. Такий підхід виявився дуже ефективним: поки корисну мікрофлору заселяють – з кожною рослиною поспілкуєшся, дізнаєшся, як у нього справи, чи все в порядку, а заодно і голова відпочиває від щоденних підприємницьких турбот.

І тут найважливішу роль грає якість обприскувача. Погано працює обприскувач здатний перетворити цю приємну і легку прогулянку в болісну і вкрай неприємну процедуру. Таким чином, поганий обприскувач здатний в короткий термін звести нанівець всі ваші глибокі теоретичні пізнання в області мікро-біо-екології та суміжних галузях знань. Бо теорія без практики мертва, як мертві будуть ваші рослини без своєчасно вжитих заходів профілактики і захисту.

Успіхів всім вам і нам в працях нагальних!

Про досвід застосування ЕМочек в землеробстві в статтях :

Схожі повідомлення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *